4 Eylülde Sivas

4 Eylülde Sivas ve bu güzel tarihte Sivas’ta olmak başka güzel. Tarihimizin en güzel sayılarından biri olan 4 Eylül tarihinde Sivas denildiği zaman aklımıza hemen kongre tarihi ve o milli mücadele günleri gelmektedir. Bir avuç vatan sevdalısı ve dış düşmanlarla mücadele etmesini görev addeden Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bugün bu yazıları yazabiliyor, özgürce yaşayabiliyor ve hala onun mirasını tüketebiliyoruz. Sahi neydi o miras, yiye yiye bitiremiyoruz?

Bu toprakları bize emanet etmemiş miydi Atatürk? Biz ne yapıyoruz peki, hiç düşündük mü bunu acaba millet olarak? Zamanında koruyamadığımız milli paramız, topraklarımız, zengin madenlerimiz, kültürel varlıklarımız nerede şimdi acaba? Evet işte, tahmin ettiğiniz gibi şimdi başkalarının müdahaleleri ile can çekişmekte hepsi de. Hem de pisi pisine. İktidar çekişmelerinden kısırlaşmış, boy gösteremediğimiz milli duruşumuz ve etki alanı küçülmüş yönetimimiz sayesinde bugün dış ülkelere bağımlı bir konumda savaşlar vermekteyiz.

Önceden sadece cephelerde silahla karşılık verdiğimiz ve iman gücümüzle ayakta kalabildiğimiz savaşlar yok artık. Şimdi soğuk savaş ve ekonomik savaş var. Bir döviz müdahalesi ile yerle bir olan ekonomik dar boğazın içerisinde can vermekteyiz adeta. Peki biz kimin istediği yönde yaşıyoruz acaba, ya da kim nasıl yönetmek istiyor bizi? Biraz da buna kafa yoralım ve bakalım ki, biz aslında neye hizmet ediyoruz? Bu varlık mücadelemizin asıl amacı ve varmak istediğimiz hedef nasıl bir şey?

4 Eylül
4 Eylül

4 Eylülde Sivas

Biz bu mutlu günde her şeyi ile kendini ispatlamış bir milletin evladıyız. Cephelerde Nene Hatun gibi vatan kahramanlarının torunlarıyız. Bir mağarada cephanelerin önünde kucağında bebeğiyle nöbet tutan ve düşman asker kapıdayken o askerlerden yerimizi ve cephaneleri kurtarmak için ağlayan ve susmayan çocuğunun üzerine oturup onun ölümünü izleyen bir anneyiz hepimiz. Gözyaşlarıyla uğurladığı bebeğini bile vatan uğruna feda eden bir anneden daha kutsal ne olabilir ki?

Şimdi bu milletin içinde bir takım vatan hainleri kalkmış iki üç kuruş para hesabı yaparak, döviz büfelerinin önünde kuyrukta bekliyor. Hadi gelin de bu milletle savaşmaya çıkın ve vatanı kurtarın.

4 Eylül tarihi Sivas için tertemiz bir tarihtir. Bizim neslimiz bu tarihe göre yaşamalı ve o anki duyguyla vermelidir savaşını. Böyle ucuz para oyunlarıyla değil? Unutmayalım ki, kefenin cebi yok.

4 Eylülde Sivas bambaşkadır.

KRaL

04.09.2018

Sivas kongresi
Sivas kongresi

4 Eylülde Sivas” için 3 yorum

 • 4 Eylül 2018 tarihinde, saat 20:57
  Permalink

  Milli mücadelenin seyrini değiştiren kararların alındığı Sivas kongresinde bir millet küllerinden Doğdu.Hakkiyla yad etmeyi diliyorum. Emeğine sağlık Kral.

  Yanıtla
 • 5 Eylül 2018 tarihinde, saat 01:02
  Permalink

  Emeğine kalemine sağlık:)

  Yanıtla
 • 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 05:20
  Permalink

  Emeğinize yüreğinize sağlık Sivas hiç gitmedim ama her anlamıyla değerli bir şehir insanları kültürleri en önemlisi de yemekleri en güzeli hingel ı 🙂 konu milli mücadeleden yemeğe geldi ama söylemeden edemedim 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir