Denizin İncisi

Denizin İncisi bambaşkadır. Aynı zamanda, bir canlı tarafından üretilen tek mücevherdir. Hemen hemen her dilde, güzellik ve sadeliğin de eş anlamlısı olan inci, ilgi çeken tatlı parıltısıyla tüm kadınların dikkatini çeker ve zarafet sembolü olmakla adlandırılır. Bu mücevher, istiridye, tarak ve midye çeşitlerinin bazılarında oluşan bir türdür.

Bu canlılar, denizlerde ve okyanuslarda yaşayan , yumuşakçalar sınıfından kabuklu hayvanlardır. İşte bu hayvanların yumuşak vücutlarına giren yabancı bir maddenin, zararlarından arınmış bir duruma getirilmesi için çevrelerinde koruyucu kılıflar oluşmaya başlar. Bu kılıflar zamanla yuvarlak bir biçime dönüşür. Bu şekilde soyutlanan yabancı madde, zamanla kalınlaşmış olan çeşitli maddelerden oluşmaya başlamaktadır. Daha çok, istiridyenin içinde oluşan bu kat kat kılıflar, sedef katmanıdır. İnci, bu katmanların hepsinin küresel bir biçimde oluştuğu şekildir.

deniz
deniz

Denizin İncisi

Bir incinin değeri göz alıcı doğal pırıltılarının yanında, kendine özgü değeriyle ölçülür. İncinin renk ve parlaklığı alttaki katmanların ışığı yansıtma ve kırmasıyla oluşan ilginç bir olay şeklindedir. Ama gerçekten çok değerli bir incinin ışığı yansıtmasının yanında,  şekliyle yapı düzlüğünün de göz önünde tutulması gerekir. İncinin rengi istiridyenin cinsine göre, suyun içerdiği tuzun niteliğine göre, suyun derinlik ve ısı derecesiyle de yakından ilgilidir. İnci genellikle beyaz, fildişi, pembe yada açık gül renginde, mavimsi hatta siyah gibi renklerde olmaktadır. Bunların içinde beyaz ve pembemsi renklerde olanlar en çok arananlardır. Siyah inci ise çok az bulunduğundan ayrı bir değer taşımaktadır ve çok anlam taşır.

İstiridye ve öteki yumuşakçaların oluşturduğu her inci değerli sayılmaz. Değerli inci yapabilme durumu, istiridyenin kabuğunun iç yüzeyini kaplayan sedef tabakasının parlak, düzgün ve temiz renkli olması ile ilgilidir.

denizin
denizin

Bizim İncimiz

Buraya kadar, denizlerden çıkarılan incilerden bahsettik. Biraz da bizdeki inciden bahsedelim. O hani, duygularıyla bizi değerli kılan ve onu yaşama fırsatını bize sunan o harika SiYaHiNCi var ya, işte ondan.

Onu 3 kelimeyle anlatmak daha uygun bence.. Çünkü, onu anlatacak bir makale henüz yazılamadı, onu anlatacak kitap bile yok, o bir yaşama sevinci..

O bir EFSANE, o bir UMUT, o bir RADİKAL… Başka bir söze ya da kaleme de gerek yok zaten. Denizin incisi bambaşka.. O sadece denize ait…

Denizim.ORG

SubaT

20.10.2018

inci
inci

Denizin İncisi” için bir yorum

  • 20 Ekim 2018 tarihinde, saat 15:18
    Permalink

    O sadece denize ait…Tek bir denize…o denizi uc kelime anlatmaya yeter…Guven kokulu huzurum…Ankara da deniz yok liman yok ama benim acilarimda siginacak bir limanim var beni saran sarmalayan…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir