Ego Tatmini

Ego Tatmini yapmayı becerebilmek de başlı başına sanattır. Www.Denizim.ORG sitemizin bu bayram günü konusu keşke bu olmasaydı. Mobil sohbet, seviyeli sohbet, bedava sohbet falan gibi konular yazmayı denesek daha mantıklı olurdu aslında. Kul kaderini yaşarmış derler ya doğru bir deyim. Yıllarca süren adam olma çabasını bir tarafa bırakıp, hala bildiğini okuyan binlerce veya milyonlarca insan var aramızda. Neye inat ederler ki bu kadar, bir türlü anlamak mümkün değil zaten. Kuralcı tedbirli, tedirgin, sert ve fizik olarak da her şeye hazır bir sürü insan şu hedefe varmak ister. ” Etrafımdaki her insanı aşağılayıp, herkesi küçük görerek var olma çabasına ulaşmak ve bu sayede insanların takdirini kazanmak. ” Bu ne kadar mümkün olur bilemem ama tek bildiğim şeyin, bu ego denilen baş belası hastalığın tamamen karantinaya alınması gerektiğidir.

Mobil Sohbet
Mobil Sohbet

Ego Tatmini

Ego tatmini tamamen kişisel bir hastalı değil aslında. Bu tam bir toplumsal bela seviyesine çıktı. Kitleler, aileler, bireyler ve bazı ülkelerin yönetimleri dahi bu ego tatmini ile kendilerini ispat etme çabasına giriyorlar.

Peki tam olarak bu nedir ve insanlarda nasıl bir şekliyle kendini tam olarak gösterir. Gelin bunu biraz irdeleyelim.

Çünkü bu aslında üzerine düşülmesi gereken bir toplumsal yara haline geldi. Hatta yakında global bir sorun olarak sempozyumlarda ve brifinglerde yerini alırsa hiç şaşırmayalım.

Seviyeli Sohbet
Seviyeli Sohbet

Egosunu Tatmin Etmek İsteyenler

Bunlar şu davranışlarıyla belli olur:

1- Aileden gelen bir kişilik bozukluğu ile baş gösteren bu davranış garipliği, bazen tehlikeli sonuçlara yol açar ve insanı toplumdan soyutlar. Bu ego dediğimiz meret şey, insanın kendisini herkesten ve her canlıdan gösterme veya ben sizden farklıyım deme cesaretidir.

2- Bu ahlaka sahip insan, daima kibirlidir ve asla alçak gönüllüğü kabul etmez. Fakirlere aşağılayıcı davranır, yoksullara merhamet eder gibi görünse de aslında temelinde onlardan üstün olduğunu kabul ettirdiği için sahte bir yanılsama yaratır.

3- Ailesinde en başta eşini çok eleştirir ve kendisi gibi olmasını ister. Sırada çocukları vardır. Onları da kendine benzetmek için girmediği kılıf kalmayacaktır. Erkek çocuğunu korkaklıkla, kız çocuğunu ise mızmızlıkla rüküş olmamakla suçlar durur. Mahallede top oynayan çocukları bile beğenmez, en iyisi ve akıllısı benim çocuklarım der daima.

4- İş hayatında herkesi küçük görür. Memursa eğer, dairesindeki üstlerinin hata yapmasını bekleyerek onların koltuğunda yeri olduğunu açıkça belli eder. Bu uğurda savaşmaktan çekinmez. İşçi ise, herkesten kuvvetli olduğunu gösterip, zayıflarla resmen dalga geçerek onları ezmeye çalışır. Bir esnafsa eğer, etrafındaki hiç bir esnafa selam vermez ve daima burnu yukarılarda durur. Eğer bir eğitimci ise, onun yetiştirdiği öğrenciden ne olacağına siz karar verin artık. Peki bu kişi şayet bir ev kadını ise, burada büyük bir sorun var demektir. İşte en büyük meseleye parmak basıyoruz şimdi ve sıkı durun. Bu kadın ne komşusuyla geçinebilir, ne çocuklarıyla, ne kocası ile, ne anne-babası ile ve kardeşleriyle ne de bir tane akrabasıyla. Varsa iyi geçindiği birisi, onu dikkatle izleyin, kesinlikle ona çok benzediği için çıkar çatışmasından korktuğundan dolayı iyi geçinmeyi erdem sayar(!).

5- Ego tatmini yapan bir insan eğer politikacı veya devlet adamı ise, onun yönettiği toplumlarda ne tarz insanların olabileceğini, taraftarlarının nasıl olabileceğini de varın siz düşünün artık. Allah muhafaza diyelim.

Bedava Sohbet
Bedava Sohbet

 Ego Tatminkarlığı Bulaşıcı mıdır?

Gerçekten de bu hastalık bulaşıcıdır. Egosu yüksek bir insanı asla değiştiremezsiniz. Denemeye bile kalkmayın . Bu, kanserden daha tehlikeli bir hastalıktır. Rabbim hepimizi korusun. Amin.

Www.Denizim.ORG

Deniz & SubaT

15.06.2018

Ego tatmini, ego, mobil sohbet, seviyeli sohbet, bedava sohbet, chat siteleri

Denizim.ORG
Denizim.ORG

Ego Tatmini” için bir yorum

  • 15 Haziran 2018 tarihinde, saat 02:22
    Permalink

    Ego tatmini başlığı altında kişilik bozukluğunu incelemiş sin. Güzel makale olmuş. Kalemine sağlık.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir