Futbol Kulüplerinin Durumu

Futbol Kulüplerinin Durumu bu sene içler acısı bir halde. Dövizin, bazı ekonomik durumlardan dolayı aşırı ve astronomik bir şekilde yükselmesinden dolayı zamansız bazı hareketler oluştu ve bu hareketlerden dolayı da hesapta olmayan zor transfer durumu ortaya çıktı. Zaten personel ve kadro maaşlarını bile ödemekte zorlanan spor kulüpleri, futbolcu veya diğer branşlarda yaptıkları transferleri askıya almak veya hiç yapamamak durumu ile karşı karşıya kaldılar.

Örnek verecek olursak; geçen sene bu tarihte bir futbolcu alındığı zaman onunla yapılan anlaşmada 1 euro= 3,9 tl idi. Bugünkü euro karşılığına baktığımızda rakamın 7 tl civarında olduğunu görüyoruz. Yani kulüplerin geliri artmadığına göre değerlendirme yaparsak, alış verişlerinde ve sponsorluk anlaşmalarında Türk Lirası kullandıklarını hesaba katarsak, kaybın ne kadar büyük olduğunu görmüş oluyoruz.

Bir sporcu transfer edilirken ona vereceğimiz rakam 2 misli artmış duruma çıktı. Bu da elbette tüm dengelerin alt üst olmasına sebep oldu. En mantıklı yapılacak şeyin, bundan sonrası için Türk Lirası üzerinden anlaşma yapmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu ne kadar yerinde bir karar olur, onu da iyi hesaplamak lazım.

Avrupalı sporcular her zaman kendi para birimleri yani euro üzerinden maaş ve transfer ücreti almak isterler. Biz bunu değiştirirsek, tepkileri korkunç derecede negatif olacaktır. Bu da bize kariyer ve marka değerinin düşmesi olarak geri döner ki, bu çok büyük ve alınması imkansız bir risk olmaktadır.

Futbol Kulüpleri
Futbol Kulüpleri

Futbol Kulüplerinin Durumu

Futbol Kulüplerinin Durumu bu şekilde bir çıkmaza girdi. Bunun yanı sıra, zaten çok fazla geliri olmayan yönetimlerimiz sadece sponsorluk ve oyuncu satışı ile ayakta kalabilmektedir ki, bu da her zaman pozitif sonuçlar vermiyor elbette.

Zaten sponsor ve reklam geliri kısıtlı olan bir ülkede faaliyet gösteren kulüplerimiz, gün geçtikçe borçlanmakta ve Uefa kıskacına girmektedir. Yapılacak en doğru hamle de, gençlerimize özen gösterip onları yetiştirmek ve kendi öz kaynaklarımızla futbolumuzu ileriye götürmek olmalıdır.

Atatürk’ün , ‘Gençler.! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.’ özdeyişini her zaman kendimize örnek almalıyız. Futbol Kulüplerinin Durumu ancak bu şekilde ileriye gidebilir ve kalkınabilir. Saygılarımızla, esen kalın.

Www.Denizim.ORG

KRaL

26.08.2018

Türk Lirası
Türk Lirası

 

Futbol Kulüplerinin Durumu” için 2 yorum

 • 27 Ağustos 2018 tarihinde, saat 13:00
  Permalink

  Futbol artık bence spor ozelligini kaybetti. O yüzden ilgilenmiyorum. Kral sen baya ilgilisin emeğine sağlık.

  Yanıtla
 • 28 Ağustos 2018 tarihinde, saat 15:12
  Permalink

  Futbol la ilgili olarak bildiğim tek şey rövesata 🙂 oda ilginç bir hareket birde en büyük bjk başka büyük yok emeğine sağlık

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir