Gençlerin İnternet Merakı

Gençlerin İnternet Merakı denilen mevzunun önü alınamıyor. Günümüzde gençler sürekli bilgisayar yada tablet veya ellerinde telefon ile internete girerek sosyal medya ve buna benzer sitelerde vakit harcamaktadır. Ders çalışırken, spor yaparken, gezerken, kitap okurken, tatil yaparken ve aileleri ile birlikte vakit geçirirken internet meraklarından asla vazgeçmiyorlar.

Bunun sonucu olarak da, toplumdan kopuş ve yalnızlaşma ile sonuçlanan kişilik sorunları gibi tedavisi zor olan hastalıklara yakalanmaktadırlar.

İnternetin ilk çıktığı yıllarda bu sorun bu kadar büyük değildi. Zaman ilerledikçe ve teknoloji aletlerinin kalitesi hayatımızda daha büyük yerler kapladıkça, insanlarda toplumdan kaçış ve tek başına bir hayat yaşama merakı kendini göstermektedir.

Özellikle video siteleri ve film siteleri insanları yanıltarak sosyal medya fenomenleri yaratmaktadırlar. Kısa yoldan para kazanma ve daha çok zengin olma hayali ile sosyal medya fenomeni olmak isteyen gençlerimiz, bir an önce bu tarz işleri keşfetmeye çalışarak hayatın gerçeklerini ellerinin tersi ile itmektedirler.

Kısa yoldan zengin olmak ve emek vermeden, sanat öğrenmeden herhangi bir yetenek gerektirmeyen bu şekilde para kazanma yöntemi sayesinde, gerçek kimliğinden ve ne olduğundan uzaklaşan insanlar, geleceğimizi emanet etmek istediğimiz gençlerdir.

İnternet Merakı
İnternet Merakı

Gençlerin İnternet Merakı

Gençlerin internet merakı zehirli bir yılan gibi tüm toplumu sarmaktadır. O kadar ilerlemiştir ki, aynı aile içerisinde yaşayan kişilerin bile bazen günlerce birbirlerini görmediklerine dahi rastlanmaktadır.

Ebeveynlere düşen vazife de sorumluluk sahibi olup bu gençleri doğru yola gitme ile alakalı uyarmaktır. Uyarıların sonucunda eğer etkili bir sonuç alınmıyorsa, psikoloji veya tıbbi destek alınması gereken kurumlardan yardım istenmelidir.

Elbette, internetin insan hayatındaki önemini bilmekteyiz. Gelişmiş toplumlarda internetten faydalanmak ve onu doğru yönde kullanmak bir vatandaşlık görevi haline gelmiştir. Bizlere düşen vazife de, kullandığımız bu teknolojiyi doğru yönde değerlendirip aşırıya kaçmamak olmalıdır.

Kitap okuyan bir nesil belki hayatı daha geç öğrenebilir ama internetin yalan haberlerinden ve yanlış yönlendirmesinden çok daha mantıklıdır.

İnternet, gençlere sağladığı avantajların yanı sıra, gençlerin psikolojilerini kötü yönde etkilemektedir. Gençlerin İnternet Merakı yüzünden birçok aile yıkılma noktasına gelmiş ve dağılmıştır. Sosyalleşemeyen bu gençlerimiz, tamamen içe kapanık bir dünyaya mahkum olmuştur. Toplumdan uzak kalmışlardır.

Tek başına bir hayat yaşama hevesi uğruna bir odaya kapanıp, saatlerce facebook, instagram, whatsapp, twitter vb. sosyal medya ortamlarında şuursuz bir dünyaya teslim olmuşlardır. Tüm sosyal toplum bireyleri olarak bu hastalıkla, mücadele etmek için gençlerimizi doğru yönde eğitmeliyiz. Umarız ki, bizim uyarılarımızı dikkate alan birileri bundan sonrası için daha umutla yaşamaya ve hayallerine ulaşmaya muvaffak olur. Saygılarımızla.

Www.Denizim.ORG

KRaL

25.08.2018

Mobil Sohbet
Mobil Sohbet

 

Gençlerin İnternet Merakı” için 3 yorum

 • 27 Ağustos 2018 tarihinde, saat 13:27
  Permalink

  İnternet evet insanları yalnızlaştiriyor. Önüne geçmek mümkün mü ? Değil belki kullanım süresi düşürülebilir.Yalnizligi dijital ortamda gidermek kolaylık gibi geliyor insanlara tel yada PC kapanınca diyalog kesiliyor çünkü buda rahatlık kimileri için. Güzel makale Kral toplumsal bir yara ya değinmiş sin.Emegine sağlık.

  Yanıtla
 • 28 Ağustos 2018 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  İnternetin bizlere verilen büyük bir nimet olduğunu unutarak kötüye kullanımlar fazlaca harika bir konuya değinmişsin aşkım emeğine yüreğine sağlık tebrıkler

  Yanıtla
 • 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 05:33
  Permalink

  İnternet sonu olmayan uçsuz bucaksız bir yer.en önemlisi gittiğin yolun gectigin yolun doğru olduğuna emin olabilmek.iyiye kullanmak da kötüye kullanmak da yureginizdeki sesin masumiyetine bağlı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir