Gitmek Zor Kalmak İmkansız

Gitmek Zor Kalmak İmkansız dersiniz bazen. Ne kadar da kendi içinde çelişkili bir durum değil mi? Elbette, bir insandan gitmenin zorluğundan ve o insanda kalmanın imkansızlığından bahsedeceğiz. Bu aslında çok yadırganmayacak ve özünde çelişki barındırsa da, enine boyuna tartışılacak bir konu. Bazen kelime de bulamazsınız anlatmaya. İçinde yaşadığınız paradoxları, enrtikaları ve çıkmaz yolları hesap edip, bir çıkış kapısı bulmak bile bazen o kadar zordur ki.

Peki neyden gitmek bu kadar zorken, kalıp zoru kolaylaştırmıyoruz veya kalmak imkansız dedikçe, gitmeyi seçmiyoruz. İçinde yaşadığımız dünya ne kadar da anlamsız geliyor değil mi? Başkalarının hayatına müdahale ettikçe, esas kendi hayatımıza bakmamız ve ona çeki düzen vermemiz gerektiğini ne kadar da ihmal etmişiz sahiden. O kadar çok değişime uğramış ve kendimizden geçmişiz ki, başkalarının hayatlarını düşünmekten kendi yaşadığımız yalanları göremez duruma gelmişiz de haberimiz yok. Gitmek Zor Kalmak İmkansız derken bile ne kadar gerçekçiyiz acaba?

Sevda, aşk, huzur, mutluluk ve saadet dedikçe, isteklerimiz birbiri ardı sıra dizilmiş ve içinden çıkılamaz bir istekler zinciri ile yaşar duruma gelmişiz. Belki de kendi egolarımız yüzünden, bize tevazu dahi gösteren insanların o tatlı yanlarını bir kenara atıp, kendi çıkmazlarımızla savaşmaya ve yenilmek için hazır olduğumuzu ilan eder duruma gelmişiz. İşin  en acı tarafı da, aslında görmek istemediğimiz veya ihmal ettiğimiz o insanların, hayatımıza olan katkısı ve yardımı..

Gitmek Zor
Gitmek Zor

Gitmek Zor Kalmak İmkansız

Her gidişin bir dönüşü olduğu gibi, her kalışın da bir hesabı vardır muhakkak. İnsanlar giderken bazı şeyleri de beraberinde götürmenin hesabını yapar. Kalıcı ama yıpratıcı olan her beraberlik sonunda, elbette bir şeyler eksilecektir insanda. Bu kimi zaman psikolojik dengesizlik, kimi zaman aşırıya kaçma, kimi zaman da talihsizliklerle kendini gösterir. Hep bir pişmanlık barındıran duygunun adını yazdığınızda da buna aşk dersiniz. Aşk bu mudur acaba? diye de düşünmeden duramazsınız.

Hayatımızda yer tutan her ayrılık için bir kılıf hazırlarken, aslında benim kişiliğimi yansıtmadığı için ayrıldım dersiniz. Veya, ben onunla yapamazdım gibi klasik tabirler kullanırsınız. Ama sonunda her zaman haklı çıkanın kendiniz olduğunu bilmek bile, bir savaş kazanmış komutan edası ile hareket sağlar ki, bu da aslında en tehlikeli olanıdır.

Gitmek Zor Kalmak İmkansız dediğinizde zaten o komutanın cephedeki versiyonu gitmiş ve yerine dünya üzerinde yaşayan zarif bir kadın veya beyefendi bir erkek gelmiş gibi sevinirsiniz. Esas olan da buna kendinizi inandırmış olmanızdır ki, en tehlikeli insan figürü de budur. Olduğundan farklı görünmeye çalışmak..

Denizim.ORG

SubaT

10.10.2018

Kalmak İmkansız
Kalmak İmkansız

 

Gitmek Zor Kalmak İmkansız” için bir yorum

  • 10 Ekim 2018 tarihinde, saat 16:57
    Permalink

    Zamansız girdiler vardır bagzen cok guzel ve anlamlı bir makale

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir