Hayaller Gerçek Olsa

Hayaller Gerçek Olsa ne anlamı kalırdı o kadar rüyaya dalmanın? Ya da ne manası olurdu bir anda gerçek olan düşlerin? Akıl sır erdiremediğimiz bir dolu hayatın bize yaşattığı ne olduysa, aslında gerçek olmayan şeylerden uzak olanlardı hep.

Kandırıldık yıllarca bir garip düş sayesinde. Bizim olmayanı istedik hep, ulaşılamayanı istemek hep cazip geldi bize. Kaybetmeye dayanamadığımız şeyleri kendimizde kalacak diye yakasından ayrılamadık. Adeta bir hayal dünyası yarattık içimizde, bazen kendimizin bile inanmadığı.

Huşu içerisinde deli ses duyduk sanki, o sesin duruşuna kapıldık, o güzel şeyin kulaklarımıza aşina olmasına kapıldık hep. Neye yarardı ki onlar olmasaydı, bizi etkileyen onca şeye rağmen biz hep o olsun istedik. Hep onu diledik bizi yaratan Rabbimizden.

Olmayacağını bile bile, olamayacağını göre göre hep imkansızlara bel bağladık. Sonunda da hüsrana uğradık değil mi?  “Sensiz kalınca ben, senden ayrı olunca ben, sana ulaşamayınca ben neye yararım ki?” dercesine hem de.

Gerçek olsa
Gerçek olsa

Hayaller Gerçek Olsa

Hayaller, gerçekler, olmayacak şeyler.. İşte en önemli ayrıntı da burada gizli sanki. Bir sezginin gerçeğe dönüş hikayesi ya da bir anlamsızlığın hayallerle buluşup anlam kazanması. Önümüze bir insan koyarız, onu bir kimlikle algılayıp, bir resim yaparız hayalimizde.

Üzerine geçirdiğimiz anlam sayesinde, onu boş bir resim olarak hayal edip, yıllarımızı harcarız o insana. Geldiğimiz noktada ondan eser kalmışsa bu bizim için en büyük başarıdır. Bir de utanmadan onu sorgulamaya girişiriz. Sanki yaşantımıza girmiş, bizim olmuşcasına hem de.

Duygularımızı atabildiğimiz her yalnız zamanımızda, hayaller gerçek olsa diye yakarışta bulunuruz.  Kimseye aldırış etmeden, kimseyi dinlemeden, kimseyle alakadar olmadan. Hep bizim olmasını istediğimiz bir aşkla yaşamak isterdik değil mi?

Kimsenin ulaşamadığını istemek, ulaşılamayana bağlanmak, ulaşılamayanı benimsemek… Bu belki de bizim aslında ne kadar bencil olduğumuzun da işaretidir, kim bilebilir ki bunu?

Hayal
Hayal

Gerçek Olmayanı Yaşamak

Gerçek  olmayanı yaşamak istemek..  İşte en acısı da bu. Gerçekleşmeyen hayali seçmek, onu istemek.  Aslında esas düşünülmesi gereken şey de, bu hayali ne kadar gerçekçi olarak isteyebilmektir. Ya da ne kadar olmasını dilemek.

Kendimize bağlanmak için bir bahane üretmek, o bahane ile yaşamak, onunla nefes alıp yaşamaya çalışmak. Hayallerim yoktur benim, ben doğaçlama gerektiği gibi payıma ne düşerse yaşarım deriz bazen. Kadere de kafa tutarız bu fikrimizle aslında.

Gerçek olmayan ne kaldı ki hayatımızda sanki. Aşklar yalan, beraberlikler yalan, yaşananlar yalan kısacası.. Her zaman gerçeği, doğruyu, bilineni yaşamak da kolaycılık gibi geldi bana. Bu kalıptan çıkmalı, radikal olmalı, sıra dışı bir hayat yaşamalıyım deriz ya hep, esas olan da bu sanki.

İnsanoğlunun sırlarının, bilimin, bilinmeyenin, bilinmesine müsaade edilmeyenin peşinde koşarız hep umarsızca. Kadersizliğimizi bile bile hem de, payımıza düşeni kabullenmeden, itiraz ede ede, kafa tuta tuta..

hayaller gerçek
hayaller gerçek

Hayaller Gerçek Dışı Mı?

Attığın her adımda aklından çıkmamalıyım. Yere bakarken, gülümserken, düşünürken. Aklındaki olmak istiyorum. Aklından çıkan değil, aklına yer etmeyen değil, aklında olmayan değil.

İşte bu duygularla baktığınız sezgileriniz bir hayalden öteye gitmez. Yıllarca düşünseniz de, aklınızdan çıkmasa da, onun sizi düşünmesine asla izin çıkmaz. Kurduğunuz gerçek dışı hayaller sayesinde mutlu olmak isteseniz de buna imkan olmayacaktır.

Çünkü asla bir hayal gerçek olmayacak kadar sıra dışıdır sizin için. Boş şeylere inanıp, bel bağlayarak, ona hükmettiğinizi sanarak yaşamayın.

Bir hayatta, bir yaşamda hayaller her zaman gerçek dışı kalmaya mahkumdur. Hayaller Gerçek Olsa, ne anlamı olurdu ki kaderciliğin, değil mi?

KRaL

07.08.2018

Hayaller
Hayaller

Hayaller Gerçek Olsa” için bir yorum

  • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 18:23
    Permalink

    Hayaller kişinin zihninde yüreğinde şekillendirdiği teorik isteklerdir. Gercekler ise istekleri pratiğe dökme eylemi. Emegine sağlık KRaL.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir