Hayatın Merdivenleri

Hayatın Merdivenleri çıkmakla bitmez. Her insan doğar, yaşar ve ölür. Kutsal gün geldiğinde de yapacak pek fazla bir şey kalmıyor insan için ve insanlık için. Bir gün Cuma Namazı hutbesinde hocanın güzel bir deyişine şahit olmuştum. ” Allah herkese, eş ve dostlarıyla vedalaşarak ve helalleşerek ölmeyi nasip etsin. ” diye bir sözü aklımda kaldı. Ne kadar güzel değil mi? Bu hoca ne demek istedi diye günlerce düşünmüştüm, nasıl böyle bir şey olabilirdi ki? Bizler öleceğimiz zamanı nasıl bileceğiz ve bunun için nasıl etrafımızdakilerle nasıl helalleşip vedalaşacağız ki?

Çok garip gelmişti bana. Bir gün gene bir Cuma Namazı sonrasında hocaya gittim. Ve dedim ki: ” Hocam siz geçen namazların birisinde hutbede bunu demiştiniz. Bizim böyle bir şansımız olabilir mi, anlatır mısınız acaba böyle bir şey mümkün mü?

Evet mümkün. ” demişti hoca da.

İnsan her zaman ölüme hazır olmalı, herkes ile helal şeyler yaşamalı. Kimsenin hakkı üzerinde kalmamalı. Bazen sözün gelişi deriz ya ” hakkını helal et. ” diye. İşte aynen o sözümüzle hareket etmeliyiz. Etrafımızda kim var ki yoksa, herkes ile sevgi ve saygı çerçevesinde yaşamalıyız. Gönüllerini almalıyız, insanlarla iyi geçinip dost olmalıyız.

Bir kişi bile bize hakkını helal etmezse, işimiz çok zor ve çetin. Hayatın merdivenleri işte böyle çıkılıyormuş meğerse, iyilik ve güzelliklerle yaşadığımız hayatın basamakları üzerinde yolculuk yaparken daima iyilikleri yaşamak gerekiyormuş.

Hayatın
Hayatın

Hayatın Merdivenleri

Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar iyiliğimiz varsa eğer, bundan sonrası için de rahatız demektir. Günlerce peşinden koşturduğumuz her ne varsa, anlamını ve değerini iyi hesap edip yürümeliyiz arkasından. Bizi hüsrana uğratacak hiç bir insan ile de herhangi bir alışverişimiz olmamalı.

Çünkü hayat yolunda karşılaştığımız her ne varsa, gün gelecek bizden hak iddia edecektir. Kimsenin karşısında haksız durumda kalmamak için de adımlarımızı iyi atmalı ve sonunu düşünmeliyiz. Merdivenden çıkarken bir şey unuttuğumuzu sanıp geri döneriz ve unuttuğumuz şeyin cebimizde veya elimizde olduğunu gördüğümüzde, yaşadığımız o beyin fırtınasının adıdır aslında ” Hey Allahım ” diyebilmek.

Hayatın merdivenleri böyle değildir. Evinizin merdivenlerinden geriye dönersiniz ama hayatın merdivenlerinden çıkıyorsanız, geriye dönüş asla mümkün değildir. Ne 1 saat geriye, ne de her hangi bir zamana.. Akıllı olmalıyız.!

Www.Denizim.ORG

KRaL

03.09.2018

Merdivenleri
Merdivenleri

Hayatın Merdivenleri” için bir yorum

  • 3 Eylül 2018 tarihinde, saat 14:21
    Permalink

    Hayatın merdivenleri çıkarken arada bir dönüp arkamıza bakmalıyız.Hizli adımlarla çıkarken kimi ittik kimin düşmesine sebep olduk, kimi alaşağı etmeye çalıştık. Bunları yaptıysak merdivenin son basamağina gelmeden helalleşmek gerekmez mi? Kral in bu güzel yazısı bize bir yol açsın. Geriye dönüp bakalım kimi kirdiysak üzdüysek helallik alalım.Kral yüreğinde geçen bu güzel faydalı duyguları bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz iyiki varsın.Guzel yüreğine harikalar çıkaran kalemine sağlık.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir