İyi İnsan Olmanın Cezası

İyi İnsan Olmanın Cezası kaç yıldan başlar? Milyarlarca insanın sığdığı bu koca dünyaya iyi insanlar neden sığmaz ki? İşte bu soruya cevap aramak istedim uzun zamandır. Öncelikle iyi insanları tarif edelim o zaman.

Onlar ki; yüzlerinde sıcak gülümseme, bakışlarında şefkat, kalplerinde sevgi, zihinlerinde pozitif düşünce taşıyan, merhametli ve ön yargısız insanlardır. Hayat felsefeleri iyilik, sevgi ve güzellik üzerinedir. Bunlar çok güzel vasıflar değil mi?

Peki neden, bu insanlar hep kırılır, hor görülür ve acı çekerler?

İyi insan olmanın bedelini hep onlar ağır öderler. Bir de kötü insanlara bakalım isterseniz:

Onlar ki; hep asık suratlı, kötü bakışlı, negatif düşünceli, merhametsiz, ön yargılı ve onlar şeytanın yer yüzündeki en önemli varisleridir aslında.

İyi İnsan Olmanın Cezası Nedir?

İyilerin ve kötülerin savaşı, aslında insan oğlunun yeryüzünde var olduğu andan itibaren kendisini var eden bir savaştır. Bunun cezasını da hep iyiler, yani iyi insanlar çekecektir. Ebediyete kadar da bu hep böyle olacaktır. İyi insan, aslında bu iyiliğinden dolayı bazı avantajlarını da kaybeder. Bu da en büyük ceza diye nitelendirilebilir. Daha ne olsun ki?

Galip gelen kötüler gibi görünse de, aslında bu savaşı sadece iyiler kazanır. Sorgulanması gereken bir durumda var tabii ki, bu insanlar annelerinden kötü olarak doğmadılar ki. Onları bu kötü olmaya iten etkenleri de araştırmak gerekmez mi acaba?

Hayat şartları ve yaşadıkları aile faciaları ya da hayatlarındaki düzensiz yaşantılar da buna etken olmuş olamaz mı? Gördükleri kötü muamele, şiddet ve dahası.. Anne veya babanın negatif yaşam tarzları da buna muhakkak etki eden durumlardır diye düşünülmeli.

İyi İnsan
İyi İnsan

İyi İnsan Olmanın Sebepleri

İyi insan olmak hiç bir zaman bir sebebe dayanmaz aslında. Ama mutlaka bir yetiştirilme tarzının etkisi olduğu için, insanlar iyi olmaya mecbur sanırlar kendilerini. Aldıkları terbiye ve dünya görüşleri de hep bu yönde gelişmiştir.

Karşılığı her zaman da, iyi olmanın cezası olarak verilir zaten. Kırılmak, yerden yere vurulmak ve acı çekmek.. Velhasıl kelam, iyi insan olmanın cezası ömrü boyu çile çekmek de olabilir. Varlığı, yarınlara umut sebebi olan iyi insanların çoğalmasını diliyoruz hep bir ağızdan. İyi insan olmanın cezası, zaten iyi olmamaktır. Onu da iyi insanlar beceremez asla…!

Yazan : BaHaR

Düzenleme : KRaL

15.09.2018

Katkılarından ve Emeklerinden dolayı, sitemizin sayın admini ve sohbet-radyo kanallarının founderi BaHaR Hanım’a teşekkürler. Emek vermek her zaman saygıyı hak eder…

 

 

 

İyi İnsan Olmanın Cezası” için 5 yorum

 • 15 Eylül 2018 tarihinde, saat 18:48
  Permalink

  Bir ses böler geceyi iki el silah sesi. İnsanlık vurulmuştur, kurşunun biri kafasına isabet eder güzel düşünceler, aydınlık fikirler özgürlükçü dünya görüşü vurulmuştur.İkinci kurşun kalbe isabet etmiştir. Sevgi,saygi, merhamet, hoşgörü vurulmuştur.Basimiz sağolsun İnsanlığı kaybettik.

  Yanıtla
 • 15 Eylül 2018 tarihinde, saat 19:46
  Permalink

  Şimdi şu var bu kötü insanlarda iyi insanlarda bizleriz kimse kötü değildir. İnsanlar yeristirilirken aileleri ve toplum onları iyi yada kötü insan olmaya zorlar. Öncelikle iyi niyetli olmalı karşılıklı saygılı olmalıdır. Ya kizdigin kalbi Allah seviyorsa?

  Yanıtla
  • 15 Eylül 2018 tarihinde, saat 21:48
   Permalink

   Alperen teşekkür ederim güzel yorumun için.

   Yanıtla
 • 15 Eylül 2018 tarihinde, saat 23:17
  Permalink

  Neye göre iyi neye göre kötü, insan karşısındakinin aynasıdır. İyi olmak yada kötü olmak gibi kavramlar, karşındaki insana bağlıdır. Emeğine sağlık:)

  Yanıtla
 • 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 05:05
  Permalink

  Deniz yıldızı hikayesini bilir misiniz? Okumanızı tavsiye ederim.sen iyi ol doğru ol eğri belasını bulurmuş bu durumu bence tek kelimeyle bu anlatır. Siz iyi insan olmaktan vazgeçmeyin Birgün doğru insanlar sizi bulur er ya da gec

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir