Kadere Düğüm Kedere Düğün

Kadere Düğüm Kedere Düğün tutar ellerim. Bir yangın yerinden farkı kalmayan, gönlümün harabe sarayından geriye tek tük kalan elbiselerimi de bohçaladım ve arkama bile bakmadan, tüm inandığım şeylere isyan ederek bükük bir boyunla gidiyorum her şeyden..

Bana ait sandığım, ilahlaştırdığım, bakarken duygulandığım her ne var ise bir kenara koydum hepsini. Bir daha açar mıyım bilemem ama defterleri de yaktım bir tarafta. Kaderimi çizip, kederimi biriktirdiğim o soluk sayfaların hepsinde ne bulmuştum onu da bilmiyordum zaten.

Bir gün buraları da yakar giderim derken, ben bile kendimi ciddiye almamıştım. Meğer ne kadar da kindar bir adammışım. Hayret edilecek kadar madara olarak bir yıkıntının ortasından kalkıp, avazınızın çıktığı kadar sessizlik olmak ne demektir keşke az da olsa bilseniz. İşte o zaman ne kadar köprü varsa eminim yıkmıştınız arka arkaya.

Kadere Düğüm Kedere Düğün

Kadere düğüm sıkar da, kedere düğün yapar olmuşum artık. Öylesine bağnaz ve eski model insan olmak ne de kolay değil mi? Tüm inandıklarını bir kenara koyup, inanamayacaklarına koşmak ya da onlara bel bağlamak. Kedere kalıp, ondan gelen her acıya göğüs gerip, beraber yaşamaya ve onunla olmaya alışmak. İşte en acısı da bu zaten. Kadere boyun eğdik diyerek ondan gelene razı olmak kadar basit ve iğneleyici ne var ki?

Kabullenmek ve razı olmak..

En tuhaf geleni de bu. Kedere düğün tutmakla bir noktadan sonra artık yenilgiye razı olmak kadar basitleşmemeli insan.

Kendime geldiğim her gün ya da kendimden gidemediğim her an taptaze bir filmin baş yapıtı veya galasındayım sandım hep. Benim gözyaşlarımı kim gördü, kim silecek, kim bilecek ki dedim hep.

Kederden Yana Kadercilik

Kederden yana kadercilik yaparak, bazen kendimi soyutladım hayattan. Kadercilik yapayım derken kedere boğulmaktan kurtulamadım tabii ki. Yıkılmayan ne kadar tabu varsa yıkmıştım ama bir tek bu kaderin önüne geçemedim.

Her şeyden anlam çıkaran ben, her yaşadığım olayı film şeridi gibi hafızama kazıyan ben, bir çırpıda yok olan umutlarıma teslim olmuştum.

Kadere Düğüm atarken, Kedere Düğün yapmıştım ellerimle..

KRaL

10.08.2018

Kadere Düğüm Kedere Düğün” için 2 yorum

 • 10 Ağustos 2018 tarihinde, saat 23:25
  Permalink

  Çok güzel ve duygulu yüklü bir yazı olmuş emeğine yüreğine saglik KRAL

  Yanıtla
 • 11 Ağustos 2018 tarihinde, saat 00:00
  Permalink

  Sevgilim! Sen bana dünyam dedin, ben seni hayatımın merkezine yerleştirdim.Soz verdim yörüngenden Gülüm dedin nefesim kesildi.Yuregimde sevda kuşları kanat çırparak uçtu.Canimm senle sabahlara uyanmak günün güzel gerçeğine işaret ti.Gece senle uykuya dalmak huzur ve mutluluk demek ti.Yuregimi yüreğine yasladigim günden beri benim adım Aşk.Gozlerinde kaybolduğum, bakışına tutkun olduğum yâr.Ruhum , aklım, kalbim sende esir ne olur sevdiğim beni azat etme.Varligi umut sebebim.Ask’ i nefes alma sebebim.İyiki varsın, iyiki benimsin.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir