Korkarak Sevmek

Korkarak Sevmek hepimizin kimyasında olan bir şey. Tedirgin oluşumuz ve çelişkili yaklaşımlarımızla, bazen karşımızdaki insanları farklı farklı düşüncelere iteriz. Hakkımızdaki düşünceleri bazen değişkenlik gösteren yakınlarımız ve can bildiğimiz dostlarımızla bile bazen kötü diye tabir edeceğimiz olaylar yaşar dururuz.

Sevdiğimiz ne varsa eleştirir, karşıdaki insandan daha fazla öz veri bekleriz. Bu durumda kendimizi eleştirmek aklımıza bile gelmez. Çünkü, biz hep haklıyızdır. Korkularımız bizi haklı çıkardığı anda bile savaş kazanmış bir komutan edası ile hareket ederek, zafer naraları atar dururuz.

Korkular daima haklıdır aslında. Sebebi bilinmese de, hissedilen korku sayesinde insanlar daha temkinli adımlar atmaya başlar. Bunun elbette pozitif etkisi vardır. Ama negatif etkileri sayıca daha fazla üretkenlik gösterir ki, bu da güvensizlik dediğimiz olguyu ortaya çıkarır.

Psikoloji alanında ilerleme kaydetmiş ve bir takım teorileri ispatlayıp, kanun şeklinde yasalar ortaya çıkarabilmiş bilim adamları ve psikanalizciler sayesinde bazı insanlar kendine kılavuzluk yapabilecek öngörülere sarılır dururlar.

Kendi dünyalarında asla yalnızlaşmak istemeyen insanlar da, bu korkuları bir tarafa atıp tek düze yaşam örneğine geçerler. Aslında, korkarak sevmek dediğimiz bu tedirgin yaklaşım bile tek başına bir hayatı yaşamaya çalışmanın en güzel örneğidir.

Korku
Korku

Korkarak Sevmek

Korkarak sevmek zorunda kalan insanlar, karşıdaki insana verdikleri sevgiden daha fazlasını karşı taraftan beklemek durumuna girerler. Bu egoist ve bencilce bir yaklaşımdır aslında. Kitlelerin yaşam savaşı verdiği günümüzde, tedirginlik ve basiretsizlik örneği sergileyen bazı karakterler insanları kendilerinden uzaklaştırırlar.

Bu da, zaten esas olan yalnızlığı gün yüzüne çıkarır. Yalnızlık kendi başına doğmayan bir bebek gibidir. Olgunlaştıkça, büyüdükçe ve gelişimini tamamladıkça topluma kendini daha çok kabul ettirmek ister. Beraberinde getirdiği korku da aslında onun ikiz kardeşi gibidir. İki taraftan bastırdıkları insan hayatını etkileme merasiminde, yardım aldıkları unsurlarda vardır.

Bu üçüncü detay da, kapris ve ihtirastır. Neredeyse üçüz kardeş olarak tabir edebileceğimiz bu çocuklar sayesinde hayatımız alt üst olur ve bir bilinmeyene doğru seyrederiz. Peki şimdi biz bu çocukları yuvaya mı teslim edelim, yoksa korkarak sevmek denilen bu hengamede yaşamaya devam mı edelim? Bunun kararı tamamen bizim. Saygılarımızla. Esen kalın.

Www.Denizim.ORG

KRaL

28.08.2018

Mobil sohbet ve sohbet odaları

Mobil Sohbet
Mobil Sohbet

Korkarak Sevmek” için 2 yorum

 • 28 Ağustos 2018 tarihinde, saat 15:15
  Permalink

  Korkarak sevmek umutsuzca çaresizce imkansız olduğunu bile bile ama ne olursa olsun sevmek çok güzel bir yazı emeğine sağlık

  Yanıtla
 • 28 Ağustos 2018 tarihinde, saat 18:19
  Permalink

  Korkuyorsan sevme kardeşim bırak cesur olanlar sevsin. Seviyorsan da cesaretli ol sevginin ve sevdiğinin arkasında dur.Emegine sağlık Kral muhteşem makale olmuş.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir