Korkarak Yaşamak

Korkarak Yaşamak bazı insanların hayat tarzıdır. Korkularıyla yaşayabilen insan aslında gerçek cesur insan mıdır diye düşünürüz. Aslında korku o kadar da kötü değildir belki ama insan yaşantısında her zaman iyi şeyler getirmez. Ürkek, sessiz, tedirgin ve tek düze bir yaşam biçimini hangimiz yaşamak isteriz ki?

Bu yüzden yıkılan aileler, yitip giden gençler, samimi olmayan hayat tarzları ve ilerisi görünmeyen yaşama şekilleri ile kendini bezeyen insan tipleri arasında hayata alışkın olmayan modeller de vardır. Bu tipler, genellikle korkuları ile yaşamaktansa yalnız kalmayı ve insanlarla bağ kurmamayı tercih ederler hep.

Bu yalnızlık neticesinde korkular yenilmiş olur mu?

Olmaz tabi ki. İnsan, korkularından kaçamaz. Korkuyu yenmek için, korkunun üzerine gitmek gereklidir. Samimiyet, hoşgörü ve iyi olmak..

İşte korkunun en baş düşmanları bunlardır. Elbette cesaret de lazım. Hele ki, cesareti olmayan bir insan asla korkuyu yenemez. Ona bir ömür kölelik eder. Örnek verecek olursak, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkan bir insanı yalnız başına bir odaya kilitlerseniz, bir veya bir kaç gün sonra o korkudan eser kalmadığını göreceksiniz. Bu bir tedavi yöntemi değildir aslında, ama denenebilir.

Hayatında korkuya yer vermeyen hiç kimse başarısız değildir. Her zaman da başarmak zorunda hisseder kendisini. Korkarak Yaşamak da aslında yeni korkuların habercisi olmayı gerektirir. İnsanlar korkunca, kendilerini yeniler ve yeni korkulara kucak açar, cesaret her zaman korkunun tek düşmanıdır. Onu yenmeyi bilmelisiniz.

Korkuyu yenmek
Korkuyu yenmek

Korkarak Yaşamak Kolay Mı?

Hayatı yaşarken, tedirgin olan ve korkularına yenik düşenlerin azimle veya inançla ilerlemesi de düşünülemez. Her zaman önlerine çıkacak ve onlara hayatı zehir edecek korkularla yaşamak elbette yenilgileri de beraberinde getirir. Yenilen bir insan da, galip gelmeyi daima unutur. Üstünlüğü bilmez ve kazanmayı unutmuştur artık.

Bir futbol takımı düşünelim ve rakibinden korkmadan oyuncuları olduğunu var sayalım. Maç sonucu ne olursa olsun, onların korkusu yoktur. Bundan sonra esas korkması gereken de rakipleridir. Yeter ki bu korkuyu bir kez yenebilsin insanlar, gerisi çorap söküğü gibi gelecek ve cesaret ortaya çıkacaktır.

Korkarak yaşamak kolay mı diye soru soracak olursak eğer, bunun cevabını kendimizde değil de, korkarak yaşayanların hayat zorluklarında görebiliriz. Saygılarımızla.

Www.Denizim.ORG

KRaL

03.09.2018

yaşamak
yaşamak

Korkarak Yaşamak” için 2 yorum

 • 3 Eylül 2018 tarihinde, saat 22:47
  Permalink

  Korkarak yaşamak hayattan zevk almadan, zevk vermeden yaşamaktır. Korkular insanin ruh halini öyle etkiler ki adım atmaktan çekinir.Kaliteli bir ömür geçirmek varken kendini kısıtlayarak vasat bir yaşantı sürer.Bu dünya ya bir kere geliyor insan cesur yaşayıp cesur olmek daha onurlu olmaz mı? Kral yine süper bir bakış açısı ile yazılmış bir makale emeğine sağlık.

  Yanıtla
 • 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 05:23
  Permalink

  Korkarak yaşamak insanlar Ne der bakışlarına ve sözlerine zincirlenmis şekilde hayatına son vermeye benzer. Cesaretse o zinciri yıkar. Size hayatın yaşanacak kadar güzel olduğunu hatırlatır

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir