Koyun Eti ile Güveç

Koyun Eti ile Güveç yapmak. İşte bizim en güzel yemeğimiz ve en anlamlı lezzetimiz de bu. Fırıncıların belki de meslek hayatları boyunca en becerebildikleri yemek türü. Şimdi bu güzel yemeğin tarifini yapalım. Ağzınızın suyunun aktığını görür gibiyiz. Dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü bu tarifi kimse size söylemez, bu bir meslek sırrıdır.

İlk olarak güvecimizin malzemelerini bir kenara koyuyoruz. Peki bu malzemeler nelerdir?

Öncelikle güveç satan herhangi bir dükkandan aldığımız beş veya altı kişilik diye tabir ettiğimiz güveci, fırında yakma işlemini yapıyoruz. Bu işlem şu şekilde oluyor;

Güvecin içine, kasaptan aldığımız 250-300 gram kadar kuyruk yağını küçük parçalar halinde doğrayarak fırına sürüyoruz. Fırın dediğimiz mevzu, odun ateşiyle ekmek çıkaran herhangi bir pide fırını veya taşfırın.

Kuyruk yağı eriyene kadar bekliyoruz ve güvecimizi fırından çıkarıyoruz. Güvecimiz soğurken bizde diğer malzemelerin doğranması işlemini yapıyoruz. Kuyruk yağının üzerine bir buçuk kilo doğranmış koyun etini yayıyoruz. Koyun etinin kemikli olmaması gerekiyor. Çünkü;bir güveci yaparken en önemli lezzet noktası etin koyun eti ve kemiksiz olmasıdır.

Denizim.ORG
Denizim.ORG

Koyun Eti ile Güveç

Koyun eti ile güveç yaparken, dikkat etmemiz gereken en önemli nokta da, güvecin ateşten uzak diye tabir ettiğimiz fırının koltuk bölümünde pişirilmesine dikkat etmemiz olacaktır. Koyun etini koyduğumuz güveci fırına sürüyoruz. Bu eti pişirme işlemi yapılırken güvecin ağzı tamamen açık durumda olmalıdır.

Etimiz de kızardıktan sonra, güvecimizi çıkarıyoruz ve etin üzerine orta büyüklükte doğranmış bir kilogram kadar patlıcanı yayıyoruz. Patlıcanın üzerine, 300 gram kadar küçük parçalar halinde doğranmış acı biberi ekliyoruz. Son olarak da, güvecin en üstüne domatesleri yuvarlak yuvarlak kesip, şapka gibi kapatıyoruz.

Şu anda, güvece eklenecek en önemli şey de, güvecin yarısına kadar eklenecek su ve isteğe göre belirlenmiş kalın tuz olacaktır. Bu işlemi de bitirdikten sonra, güveç artık tamamen pişmeye hazır bir duruma gelmiş olmaktadır. Güveci fırına atmadan önce, güvecin ağzı alüminyum folyo ile kapatılmalıdır.

Koyun eti ile güveç yapmak
Koyun eti ile güveç yapmak

Koyun Eti İle Güvecin Pişme Zamanı

Dikkat edeceğimiz en önemli husus, bu dikkatle hazırlamış olduğumuz emsali görülmemiş güveç yemeğinin pişme zamanının dikkatle takip edilmesidir. Güveci pişirecek ustanın bu işi daha önceden yapmış olması ve güveç pişirmede gereken özeni kapmış olması gerekmektedir. Özellikle Sivas ve ilçelerinde faaliyet gösteren pide fırınları, bu yemeği nadide ellerle hazırlamaktadırlar.

İçine sevgilerini de katarak, büyük bir ustalık yeteneğini de sergilemekten geri kalmayarak, midenize bayram ettirecek bu güzel yemeği sizler için ortaya koymaktadırlar. Çok fazla bir maliyet gerektirmeyen, bu yemek damaklarda eşsiz bir lezzet bırakarak en azından her ay birkaç kez tekrar edilmek istenir.

Aynı zamanda soğuk bir memleket yemeği olan güveç, insanı diri-kuvvetli ve dayanıklı tutan bir İç Anadolu yemeğidir. Bunu bildiğiniz zaman hem kendinizde bir güç ve aynı zamanda eşsiz bir yemek ikramı ile karşı karşıya olacaksınız. Güvecin pişme zamanı yaklaşık 2.5 saattir. Buna özenle dikkat edilmesi gerekir. 2.5 saat dolmadan önce, üzerindeki alüminyum folyo çıkarılıp domateslerin 15 dakika kadar kızarma süresi içerisinde fırında ateşe yakın bir bölümde bekletilmelidir.

Mobil Sohbet
Mobil Sohbet

Güvecin Servis Edilmesi

Güvecimiz piştikten sonra, alüminyum folyoyu açıyoruz ve büyük bir tepsiye ters çevirerek yavaşça döküyoruz. Burada elinizi ve ayağınızı sakın yakmayınız 🙂

Tepsiye güzelce yayıp, servise hazır hale getirdiğimiz yemeğimizi lokmalarla ve elle tüketmeliyiz. Tabaklara ayrı ayrı servis yapıp güvecin o eşsiz lezzetini lütfen bozmayalım.

Çünkü; Anadolu insanı birlikte yemek yemekten ve o yemeği yerken sohbet etmekten çok hoşlanır. Siz de, bu güveci yapıp yedikten sonra, teşekkür etmek için lütfen Denizim.ORG adresini ziyaret ederek bu konuya ve daha önceki konulara o eşsiz yorumlarınızı ve fikirlerinizi yazınız.

Sitemize girerken mobil sohbet ve sohbet odaları konularımızı da incelemeyi unutmayınız.

Esen kalın..

KRaL

05.08.2018

(Bugün Dünya Sivaslılar Günü olması dolayısıyla, hepinizin ve tüm Sivaslıların bu güzel gününü yürekten kutluyoruz.)

Sohbet Odaları
Sohbet Odaları

 

Koyun Eti ile Güveç” için 2 yorum

 • 6 Ağustos 2018 tarihinde, saat 02:35
  Permalink

  Eline sağlık nefis olduğuna eminim.

  Yanıtla
 • 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 16:46
  Permalink

  Lütfen sarımsak koymayı unutmayın 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir