Sadakat Pahalı mı?

Sadakat Pahalı mı? Ucuz mu? Yoksa sadakat, vardır aldatmak yada aldatılmak.. İşte hayatın her alanında karşılaştığımız bu sadık olma durumunu insanlar sadece aile içinde mi geçerli sanırlar? ”Kıyamete kadar seninim” diyen bazıları, bazen yarı yolda menfaatlerine teslim olurlar. Bir köprünün başında bile yalnız kalabilirsiniz, bu size garip gelmesin. İnsanları hayatın ortasında yalnız bırakabilecek kadar basiretsiz olan kişiler, kimi zaman hayatın anlamında kaybolur giderler.

Sesiz ve sedasız bir şekilde kendilerine sağladıkları bu avantaj ile yola devam etmek isterler. İlerledikleri hayatın bu çıkmaz yolunda kaybolduklarını gördüklerinde geriye dönüşleri biraz zora girer. Hatta imkansız bir hal alır. Kimliksiz düşlerinde kaybolur giderler adeta.

pahalı mı
pahalı mı

Sadakat Pahalı mı?

Sadakat, kendi içinde pahalı değil gibi görünse de, aslında değeri biçilmeyecek kadar paha eder durumdadır. Bunu sadece dışarıdan görenler anlayabilir ya da kurgulayabilir. Değeri biçilen herkesin bir fiyatı vardır muhakkak. Değerinde ederi bulunan veya değerinde satışı yapılan bir pırlanta gibidir sadakat.. Alınca fiyatı yüksek, bozdurunca işçilikten kaybeder..

Belki de esas olan şey, sessiz bir gemiyle okyanusta dolaşırken, bir adacık görüp es geçmek, belki de o adacıkta var olan bir hazineyi görememek. Belki saçmalık, belki bir kurgu, belki de bir zamansız kuramsal harekettir aslında sadakatsizlik.

Kendini resetleyen bir makine gibidir aslında insan. Zamansız çıkışları olan, sevdaya dair kuşkular barındıran, bağlılığı çok önemseyen bir duygudur aslında sadakat. İnsan ve sadakat de, bu anlamda birbirine çok benzer. Sadakat ölünce, insan bünyesi de bir anlamda ölür kendi kendine. Kurtuluşu olmayan bir hastalık gibidir aslında sadakat. Çaresiz  ve yalın ve sessiz ve derinden gelen bir ölüm gibidir.

sadakat
sadakat

Sadakat Kimlerde Olur?

Sadakat, sadece insan için bir davranış şekli olamaz. Bu aslında bir hayat felsefesi gibidir. Pahalı mıdır? Evet. Hem de çok pahalı ve değerli. Çok da anlamlıdır aslında. Kira öder gibi bir durum asla olamaz. Çünkü, sadakat kendi içinde bir dünyadır ve bir başkasında onu barındıramazsınız.

Tek yapılacak şey, sadakatli olarak hayata devam etmek. Bunun en güzel örneği de sevdiğiniz adamı satmamak, ihanet etmemek, seviyorum deyip başka kollarda nefeslenmemektir.. Sadakat sadece erdemli insanlarda olur, kalitesiz insanlarda buna asla rastlayamazsınız. Sadakat pahalı mı? Evet.. oldukça pahalıdır.

Denizim.ORG

SubaT

09.11 2018

sadakatsizlik
sadakatsizlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir