Sohbet Değil Hakaret Etmek

Sohbet Değil Hakaret Etmek ister, bazı insanlar konuşurken. Çok konuşalım derken, boş konuşma hareketini kendine görev edinmiş insanlara rastlarsınız. Hemen her gün bu tip insanlara rastlamak mümkündür. Kısa ve öz konuşan karakterlerde buna rastlamazsınız. Onlar bir konuşur, pir konuşur. Saygı duyarak dinletirler kendilerini. Çekindikleri çok şey vardır. Mesela, karşılarındaki insanı kırmayı istemezler. Hele ki bu insan, gönülden sevdiği veya bağlandığı birisi ya da birileri ise…

İstenmeden söylenmiş ve dilin kemiği yoktur öz deyişini bize en canlı örnekleriyle gösteren bu davranış sonucunda, bir takım insanlarda kırılganlıklar meydana gelir. Tarifi imkansız tahribatlara yol açabilecek bu tarz bir kelime veya cümle konuşulmadan önce iyi düşünülmelidir. Sohbet etmek veya sohbet yapmak adına ileri sürülen bir takım sözler, aslında içeride kalmış ve benliklere yer etmiş söylenmeyen sözlerin saklı kalmış halidir.

Bazı insanların temelinde hakaret etmeye meyilli düşünceler topluluğu kol gezer. Bunlar kimi zaman bir beyefendinin ağzından istemeden de olsa çıkar. Kimi zaman da, bir hanımefendinin dudaklarından hakaret sözcükleri olarak ortaya serilir. Hepsinde esas amaç muhabbet edebilmektir ama sonuçları düşünülmeden edilen sözlerin de bir de geri dönüş tepkimesi vardır.

İşte o an, o muhabbetin yansıması ve sonuçları göz önüne gelir. Çıkan sonuç tam bir yıkımdır aslında iki taraf için de. Umarsız, pervasız ve edinimsiz bir kaç kelime sarf edildiğinde çok iyi düşünmek lazımdır.

sohbet etmek
sohbet etmek

Sohbet Değil Hakaret Etmek

Sohbet ederken kimse alınmaz veya kimse kırılmaz diye düşünen insanlar, hakaret içermediğini zannettiği kelimeleri sarf ederken, karşıdaki insanın ruh haline aldırış etmelidir. Bunu iyi yönetebilen muhabbet erbapları, kendilerini her zaman dinlenilebilir ve öğrenilebilir bir hatip olarak kabul ettirirler.

Bağlı bulundukları ortamlarda ve yönettikleri konuşmalarda, sadece olgunluk ve seviyeli olma durumları göze çarpar. Bu da zaten insanlığın en önde gelen kurallarından sadece bir tanesidir. Kişi ne kadar kitap okursa okusun, ne kadar bilgili olduğunu anlatırsa anlatsın ve ne kadar kendini saydırırsa saydırsın, yanlışlıkla ettiği bir kelimeden sonra geriye dönüşün olmadığı sonuçlara teslim olmak zorunda kalır ki, bu da zaten kırılma noktasıdır. Sohbet Değil Hakaret Etmek olmamalı, anlatılmak istenen konu..

Edep ya hu” dedirtmemek lazım, hiç kimseye..!

Denizim.ORG

SubaT

05.10.2018

Sohbet Değil Hakaret Etmek” için 2 yorum

  • 5 Ekim 2018 tarihinde, saat 20:23
    Permalink

    bence bu hayatta herkesin bir çizgisi olmalı adına can dediklerimiz dışında.Mesafe her zaman iyidir ne yaranı gorebilirler ne de uzebilirler.sadece özel ve değerli dostlar arasında çizgi yoktur.emegine sağlık

    Yanıtla
  • 6 Ekim 2018 tarihinde, saat 00:38
    Permalink

    Bazı insanlar geçmişte kendi ettikleri küfürleri hakaretleri gormezden gelir, yok sayar karşı tarafın şaka ile söylenmiş tamamen art niyetsiz sözlerini özür dilediğin halde büyüttukce büyütür. Herkesin içinde sık sık çirkin ve incitici sözler söyledikleri halde bunları kendine normal görüp karşısında kinin ettiği bir cümleyi terbiyesiz ve edepsiz olarak nitelendirmek ne kadar adildir acaba??????

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir