Sosyal Medya Etkisi

Sosyal Medya Etkisi, günümüzde çok büyük boyutlara ulaştı. Yaşadığımız reel hayatın her noktasında bunun etkileri, gün geçtikçe daha da çoğalmakta ve kendini hissettirmektedir. İnsanoğlunun erişebileceği son noktadaki teknoloji ürünleri sayesinde savunmasız hale geldik. Öyle ki, hiç bir gün ve zaman sınırlaması olmadan sosyal medya üzerinde zaman geçirmekteyiz.

Genç, olgun, yaşlı demeden çoluk çocuk bir arada sürekli kullanmaktayız. İnsanlarda kalıcı etkiler de yaratmakta gecikmeyen bu programlar sayesinde, reel hayatımızdan uzaklaşmakta ve yalnızlığa daha da emin adımlarla kavuşmaya can atmaktayız. Sistemli ve programlı bir şekilde gelişen bu tarz ürünlerin sistem üzerindeki hayatımıza müdahalesi de kaçınılmaz oluyor.

Kendimizi bu tarz programlarla yalnızlaştırırken, aslında neleri göz ardı ettiğimizi unutmuyoruz. Ve bu unutmama sayesinde de zamanla psikolojik sorunlarımız artıyor ve aile içinde şiddetli geçimsizlik yaşamaya başlıyoruz. Etrafımız reel manada azalırken, sanal anlamda çoğalıyor.

Zamanla, hiç kimsenin halini hatırını sormayı unutuyor ve kendi ailemizde bile insanlardan kopuk bir hayat yaşamaya adım adım ilerliyoruz. Peki bu sosyal medya etkisi nasıl bir durumda seyir ediyor ki, bizi bu hayattan alıp başka bir dünyayı yaşatmaya doğru götürebiliyor. Biraz da bunu açıklayalım ve konuya yabancı kalan insanları da bilgilendirmiş olalım.

Sosyal Medya
Sosyal Medya

Sosyal Medya Etkisi

Elimizde bir akılı telefon veya tablet, ya da bir bilgisayar var diyelim. İşten eve geldik ve yemeğimizi bile doğru düzgün yemeden, bu işlere bakmaya başladık. Hatta bazen duş bile almamız gerekirken, onu da bir kenara koyup bekleterek sosyal medya etkisi ile haşır neşir olmaya başlarız. Öyle bir etkidir ki bu, eşimizi ve çocuklarımızı ya da ailemizde ki varsa hepsini ihmal etmeye başlarız.

Çünkü bizim için en önemli olan şey, sosyal medya üzerinde resim paylaşmak ve bir takım yorumlar yaparak kendimizi olduğumuzdan daha farklı göstermek isteriz. İnsanlar resimlerimizi ve yazdığımız konuları beğendikçe, gurur duyarız. Bu etki sayesinde de, zamanla reel olan her şeyi unutup ya da ihmal edip, artık sanal dünya içerisindeki o sanal hayatı benimsemiş oluruz.

Şapkamızı önümüze koyup düşünelim ve hangi hayatın daha çok anlamı varsa, o hayata yönümüzü ve istikametimizi çevirelim. Sosyal medya etkisi ile çok bir hayatımız değişirse, o zaman tehlike çanları çalıyor demektir. Saygılarımızla..!

Www.Denizim.ORG

KRaL

06.09.2018

Medya etkisi
Medya etkisi

Sosyal Medya Etkisi” için 2 yorum

 • 6 Eylül 2018 tarihinde, saat 16:12
  Permalink

  Sosyal medya etkisi, kelebek etkisi kadar olmalı ki hiç bir yaşantı yi es gecmeyelim.Her aktivite ölçülü olduğun da güzel ve anlamlı olur.Sosyal medyayi da yerinde ve ölçülü kullandığımız sürece sorun çıkmaz diye düşünüyorum. Emeğine sağlık Kral.

  Yanıtla
 • 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 05:16
  Permalink

  Sosyal medya ve sanal ortam aslında hayatın gerçek yüzünü gösterir acimasizligini ,kötülükleri.kimi zamanda en güzel gerçekleri gülümsemeyi öğretir.siyahinci misalidir o insanlar nadir bulunur siyahinci denizin en uç ulaşılması en zor yerde.bu ortamlardaki iyi insanlar da böyledir nadir çıkar ve ona ulaşmak çok zordur emek ister zaman ister en önemlisi de sabır.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir