Sporda Fanatizm

Sporda Fanatizm gerçekten de son yıllarda ülkemizde büyük bir sorun haline geldi. Mobil sohbet sitemizde bu konu için biz de bir katkıda bulunalım istedik. Her spor branşında olması gereken heyecan ve olması gereken bir adrenalin muhakkak vardır. Bu heyecanın ve adrenalinin en yakışır şekilde yaşanmasına itirazımız tabii ki olmayacaktır ve buna saygımız sonsuz.

Ama gelin görün ki, madalyonun bir de öteki tarafı var. Desteklediğimiz takımın taraftarı olabiliriz ve maçlarına giderken elbette marşlar, şarkılar ve tezahüratlar eşliğinde desteğimiz devam edecektir. Buraya kadar her spor alanında yoğun bir durum söz konusu zaten. Bazen öyle olur ki, bu tarz müsabakalarda kendimizi bile tanıyamayız.

Yükselen heyecanlar, artan stres ve az gelen başarı da bunun tetikleyicisi olunca, birden bire bir spor canavarı olmak içten bile değildir.Kendimizi frenleyemediğimiz anlarda bu ileri çıkan fanatizm ruhu da bazen olmak istediği sınırları zorlayarak bizi de zor durumda bırakır. Bundan sonra yapılacak tek şey de, bu ileri çıkan fanatik ruh ile beraber yaşamayı becerebilmektir.

Denizim Sohbet
Denizim Sohbet

Sporda Fanatizm Nedir?

Spor içerisinde yer alan ve bazen çok tehditkar söylemlerle ve davranışlarla kendisini gösteren bu garip akım, aslında tamamen insanın duygularını ve yaşantısını yöneten bir saklı kalmış karakter biçimidir. Kimi zaman bir şarkıyı söylerken kendisini gösterir, kimi zaman bir maçın başarısızlıkla sonuçlandığı anda, bazen de rakip takım oyuncusunun tansiyonu yükselten bir söylemi veya bir hareketi ile.

He ne olursa olsun, bu görsel ve karakteristik biçim için söylenecek o kadar şey vardır ki. Bazen küfür, bazen ahlaksız sözler, bazen de yıkıcı davranışlar içerir. Kimi zaman gövde gösterisi şeklinde de kendini gösteren bu tarz hareketlerle insanlar tehlike içinde kalır ve etraftaki bireyler de artık bu spordan zarar görmeye başlar.

Yıkılan takımların başarısızlığa çanak tutma eylemleri ile baş gösteren bu faaliyetler, insanları spordan da soğutmaya yetecektir. Bu fanatizmin en belirgin göstergesi de, maçlarda yapılan küfürlü tezahüratlar ve amacından çıkıp ileri giden söylemlerdir. Aslında işin özü de burada yatar. Spor kulübü yöneticileri ve idarecilerinin verdikleri demeçler ile sporcuların konuşmaları da bunu fazlasıyla tetiklemektedir.

Fanatizm
Fanatizm

Sporda Fanatizm Engellenebilir mi?

Elbette bunu engellemek mümkündür. Mesela futbol müsabakasına çıkmaya hazır bir takımın yöneticisi, rakip takımın yönetici ile maçtan evvel veya maç başlamadan biraz öncesinde bir araya gelebilirler. Bunu taraftarları ile paylaşmak vasıtasıyla, tansiyonu düşürüp dostluk mesajları vermek de mümkündür. Çünkü karakteristik anlamda zorluk çeken insanlar da bazen bu tarz mesajlarla kendilerini iyi hissedip akıllıca düşünmeye çalışabilirler.

Sistematik olarak daima tehditler içeren ve meydan okumaya doğru giden bu garip söylemlerden kurtulmak da bunu engellemek için etkili yöntemlerden sadece biridir. İnsanın başka bir insana zarar vermek için giriştiği bu tarz bir davranış biçimi ile neyi ispatlamaya çalıştığı bilinmeyen bu ahlaki çöküşün en büyük engelleyicisi de sağ duyu ve hoş görü olacaktır.

mobil sohbet
mobil sohbet

Sporda Fanatizm Bitebilir mi?

Sporda yaşanan bu tarz bir kötü durumu bitirmek elbette mümkündür. Bunu bitirmek için çok şey yapmaya gerek yoktur. Sadece aklı selim düşünüp, insanları germeden maç izlemek yeterlidir. Sevgi, saygı, dayanışma ve kültür de bunların en büyük etkileyicisi olacaktır.

Her futbolcu, basketbolcu, voleybolcu veya su sporları yapan her hangi bir sporcu veya kayakla yüksekten atlayan bir kayakçı bile başarı ister tabii ki. Peki bu başarıda pay sahibi olmak istemez misiniz?

O zaman hep beraber başarı için el ele verelim ve sporda fanatizm olayını bitirmek için sadece sevgi ve saygı içerisinde olalım, bu hepimize yeter de artar bile.

KRaL

03.08.2018

Şiddet
Şiddet

 

Sporda Fanatizm” için bir yorum

  • 3 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:06
    Permalink

    Futbol u seyirlik zevk veren bir spor olarak düşünürsek, Fanatizm in önüne geçebiriz diye düşünüyorum. Emeğine sağlık Subat.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir