Tatil Bitiyor Gerçekler Başlıyor

Tatil Bitiyor Gerçekler Başlıyor. Koca bir çalışma sezonu geri kaldı. Stres atarak, dinlenerek geçirdiğimiz bu güzel sezon sonrasında büyük bir mali tablo bizi  bekliyor. Sıkıntılarımızı atmak, daha zinde, daha heyecanlı olmak için tatil yaptık. Bu arada bir yaş daha yaşlandık. Artık gerçeklere bakma zamanı bu sefer daha ciddi bir şekilde bizi yokluyor.

Kimse bilemez tabii  ki  ne olacağımızı, nelerle karşılaşacağımızı, bundan sonra nasıl ilerleyebileceğimizi. İş hayatının acımazsız oluşunu, sıradanlığa izin olmadığını, değişim gerektiğini çok iyi bilmeliyiz. İnsanlar yaşlandıkça performansları düşer  elbette.

Huysuzluk yapan her çalışan bazen işinden de olabiliyor. Sıradan duygularla, kalitesiz yaşam standartları ile yaşamak yerine, daha anlamlı bir dünya için çok çalışmalı, üretmeli, değerli işler  yapmalıyız. Zaten iş hayatının da en geçerli maddesi budur. Ciddi olarak iş yapabilmek, en üretkenlik yaratan bir çalışma şeklidir.

Çalışma HAYATI
Çalışma HAYATI

Tatil Bitiyor Gerçekler Başlıyor

Zamansız attığımız her adımın bir karşılığı olacaktır elbette. Harcamalarına dikkat etmeyen bir insan, tatil bittiğinde bunun en acı örneğini-sonuçlarını-çıkan faturaları sonuna kadar da ödemek zorunda kalacaktır. Bazen gereksiz olan her şeyi hayatımızdan çıkarmalıyız.

Bu bazen gereksiz bir tatil bile olabilir. Çıktığımız bu tarz bir tatilde yaşadığımız en ufak bir olumsuzluk bile, bizi hem iş hayatından hem de reel hayatın aile yönündeki rahatsızlığa sebebiyetiyle kendini gösterir. Kusursuz bir tatil hayal ederken, aslında bir sonraki yıl için yaptığımız programın bile sonlanmasıyla alakalı sonuçlar çıkabiliyor.

Sözleşme yapsak, akitlerle beraber daha garantili işler bulsak dahi bazen bir müdür ya da amirin iki  dudağının arasında kalırız. Her şey, bir idarecinin insiyatifindedir bazen. Nasıl ki bir ailede anne ya da babanın dediği her söz kanun niteliğindeyse, bir idareci ya da müdürün de söyledikleri daima kanun hükmünde kararname niteliği taşır.

Tatil Bitiyor Gerçekler Başlıyor.
Tatil Bitiyor Gerçekler Başlıyor.

Tatil Sonu Dikkat Önemli mi?

Tatilden sonra bazı insanlara rehavet çöker ve inanılmaz bir hava başlar artık. Daha tembel ve daha mızmız bir insan psikolojisi ağırlık gösterir. Ekonomik durumlara girecek olursak, bu elbette daha da ilerlemiş bir bozuk psikolojiye yol açar.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik dar boğazı da hesaba katarsak, düşen maddi performanslar, çocukların eğitim hayatındaki inişli çıkışlı grafikler ve bozulmaya yüz tutmuş ahlaki düzen eksikliği de bu çalışma azmini negatif yönde etkilemektedir.

Hayatınızda hiç bir zaman gerçek dışı olaylara bel bağlamayınız. Sanki ömrü boyu denize girecekmiş gibi ya da hayatınız boyunca aklınıza esen her doğa güzelliğini görmek için seyahat edemeyeceğinizi siz de biliyorsunuz.

Kalitesiz bir hayat için elbette çalışmıyorsunuz ama bir de hayatın akıl almaz gerçekleri ya da bu gerçeklere bağlı olan sıradan bir hayatınızın olduğunu unutmayınız. Sabır ya da etkileşim de bunun ders alınması tarafında bize kendini gösterir.

Tatil Bitiyor
Tatil Bitiyor

Çalışma Hayatının Etkileri

Çalışma hayatı da, bize bu gerçeklerin göz ardı edilmeyeceğinin anlatımıdır aslında. Büyük bir gayretle düzen kurmaya değecek ögelerle hayatımızı yönlendirirken, bilmediğimiz bir çok dersleri de beraberinde yaşarız.

Sağlık, esenlik, huzur isteriz hep. Tabii ki bir de bol kazanç. Ama bol kazanç için de bilek  gücü ile birlikte beyin gücü de şarttır. Dayanıklı olmalı, dayanmalı, üretmeliyiz. Aileden başlayan bu çalışma azmi ile birlikte tatilden gelince de, o tatili geride bırakarak kendimizi işimize-ailemize yani kısacası sosyal yaşamaya döndürmeliyiz.

Çünkü hayatta çok daha önemli gerçekler meydanda bekliyor bizi. Yaşanan her dakikanın kıymeti, önemi, zorunluğu gibi şeyleri göz önünde bulunduralım. Tatil yapmak elbette  güzel ama hadi bakalım, Tatil Bitiyor Gerçekler Başlıyor.

KRaL

06.08.2018

Tatil Yapmak
Tatil Yapmak

Tatil Bitiyor Gerçekler Başlıyor” için 2 yorum

 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 18:16
  Permalink

  Çalış çalış nereye kadar değil mi baba tatil bizimde hakkımız. Güzel makale babaa.

  Yanıtla
 • 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 05:35
  Permalink

  Çalışan insanların psikolojisini ve hayatını en güzel şekilde anlatan yazı olmuş

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir