Zamansız Gidişler

Bir insanı düşünelim, zamansız gidişler sayesinde sevdiğinin peşinden bakıp kalan ve elinden hiç bir şey gelmeyen, gelemeyen. Sevdasından delirdiği bir insanın gidişine engel olamayan. Çaresizliğine bakıp kalan, ardından ağıtlar yakan bir insan.

Yok oluşunu, çaresizlik içinde izleyip elinden bir şey gelmeyen birisi. Yokluk içinde çırpınırken, hem maddi hem manevi anlamda eksiklikler yaşarken ve yoktan var etmek  dediğimiz doğa üstü olayı bile en anlamlı şekilde yaşamaya çalışan bir insanın sevmekten ve değer vermekten başka hiç bir amacı olamaz.

Değerini bildiği her sevdanın içinden çıkarken biraz daha eksik kalmak, biraz daha yaşayamamak da işin en anlamsız tarafı. Bu tarifsiz yaşantının da zamansız gidişler üzerinde çok etkisi olmaktadır.

Ağır gelen bir sevda, kaldırılamayan bir yük ve omuzların taşımadığı bir dünya, sevene daima yıkılmışlığı yaşatmaktan başka bir şey vermeyecektir. Ve bu da yeni aşkların yarattığı şüphecilik ve korunmasızlık dediğimiz hayat felsefesini ortaya çıkarıyor.

Anlamsızca gidişlerin başka bir tarifi olmadığı gibi, akla ve mantığa uymadığı zamanlar da vardır. Çok mutluyken gitmek, huzurlu yaşarken mutsuz olmak, saygı ve sevgi dolu iken ayrılmak da buna örnek olarak gösterilebilir.

Zamanından önce gidişler
Zamanından önce gidişler

Zamansız Gidişler Yıkıcı Mı?

Zamansız gidişler yıkıcı olmasa ne olurdu acaba? Bilakis daha da yıkılmaya doğru ilerlerdi insan. Her ayrılık bir vurgundur aslında. Her doğru gidişin bir amacı olduğu gibi, her yanlışın da bir başlangıcı zaten olacaktır.

Doğru bildiğimiz şey, aslında insanın bu anlarda çekip gitmemesidir. Daima doğru olan birisi, sevdiğini en ihtiyaç duyduğu anlarda bırakıp gitmez zaten. Ona olan sevdasından yerle bir ettiği hayatının mutlaka bir anlamı olmalıdır.

Anlamsızca yaşadığını bildiği bu hayattan, sevdiği insanın çekip gitmesi kadar başka ne koyabilirdi ki kendisine? O anlarda ışıkların söndüğü ve ilerisinin görülmediği bir hayatın içerisindeyiz. Adeta ruhsuz bir ruh alemi çöker dünyamıza.

Sevdiğimiz gitmiştir ve artık yalnız başımıza yürüyeceğiz o dikenli, taşlı, karmaşık ve labirente benzeyen garip garip yolları. Hiç kimseye anlatamayacağız bu zamansız gidişler veya zamanından önce gidişleri…

KRaL

01.08.2018

Zamansız
Zamansız

 

 

 

Zamansız Gidişler” için 2 yorum

  • 30 Ağustos 2018 tarihinde, saat 02:58
    Permalink

    Ne guzel yazmissiniz zamansız gidisler gidenleri ozlem duyuluyormuydur acaba insanlar yoksam silip atiliyor mu neden niçin ne sebebten diye sorular soruluyormuydur insanoglu ne yaşarsa yaşasın ne kadar açıdan yasasa tinlamiyor oturp dusunmek varken acele karar aliniyor ne yazik neyse… daha fazla uzatmayayim yuregine sağlık insanların kalbine dokunan sozler bulmussunuz her zamanki gibi tesekkur ederiz ..! Ve iyi geceler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir